Kompaktan, DSLR ili bez ogledala? Pročitajte naš vodič za odabir fotoaparata i saznajte koji je uređaj najbolji za vas.
Planirate kupiti kvalitetan fotoaparat i gubite se u izboru? Prvo pročitajmo naš vodič o tome kako odabrati DSLR ili fotoaparat bez ogledala koji odgovara vašim potrebama i mogućnostima.
Pitanje "Kako odabrati najbolju kameru?" nema jasnog odgovora. Ovisi o puno varijabli. Zato smo sastavili brzi vodič iz kojeg možete potražiti ideje. Zapamtite samo da govorimo samo o odabiru kućišta fotoaparata. Odabir objektiva drugo je poglavlje.
Prvi i najvažniji korak u odabiru fotoaparata je shvatiti što od njega očekujete. Ako ste početnik, vjerojatno vam neće trebati skupi profesionalni model. S druge strane, ako ne kupujete svoj prvi fotoaparat, a već ste snimili nekoliko fotografija, imat ćete znatno veća očekivanja. Ili tražite lagani putni fotoaparat za snimanje uspomena, pri čemu je mala težina glavni kriterij? I da uz fotografije planirate snimati i videe? Najprije napravite popis svojih zahtjeva kako biste imali što nastaviti.
Dok će obični kompakt biti u redu za fotografije s vašeg odmora, morat ćete malo pojačati parametre za snimke i kretanje. Međutim, uvijek birajte na temelju onoga što planirate snimati, nemojte pretpostavljati da će skuplje uvijek biti bolje . Svaki žanr zahtijeva malo drugačije specifikacije, pa je dobro da budete jasni ako vas privlači snimanje pejzaža, sporta ili možda noćnog neba.
Kamere se jako razlikuju u cijeni. Kompaktni fotoaparati mogu se kupiti za nekoliko tisuća kruna, dok vrhunski DSLR-ovi ili fotoaparati bez ogledala mogu lako koštati nekoliko mjesečnih plaća i bubreg povrh toga. Zapravo, nabavka kućišta kamere samo je početak. Ne zaboravite na leće, stative ili torbe. Stoga imajte na umu da će ukupni trošak vjerojatno biti veći od cijene same kamere.
Prije nego što uđemo u detaljnije parametre, podijelimo kamere u tri glavne kategorije.
Obično ćete naići na sljedeće vrste kamera:
Ove su kamere male i lagane, što ih čini idealnim suputnikom. Ne dopuštaju zamjenu objektiva i nemaju toliko značajki kao DSLR-ovi i fotoaparati bez ogledala, ali su savršeno prikladni za snimanje svakodnevnih trenutaka. Dakle, ako tražite fotoaparat koji snima bolje fotografije od vašeg telefona, kompaktni je idealan izbor. Štoviše, kompakti su također vrlo pristupačni.
DSLR-ovi, za razliku od kompaktnih, nude mogućnost zamjene objektiva , tako da jednim tijelom možete snimati cijeli niz stvari, ovisno o tome koji objektiv koristite. Sliku prenosi pomoću zrcala, matrice i prizme, koji su prilično teške komponente, što će utjecati na težinu tijela. Kako biste vidjeli točnu sliku, morate koristiti optičko tražilo , čija je prednost što sve možete vidjeti u stvarnom vremenu. DSLR-ovi također imaju prednost duljeg vijeka trajanja baterije jer većinom rade mehanički. Ali nažalost ne možete u potpunosti generalizirati, ovisi naravno o modelu koji odaberete i njegovoj starosti.
Mirrorless fotoaparati temelje se na SLR fotoaparatima i također imaju izmjenjive objektive , ali ne prenose slike pomoću zrcala i stoga su kompaktniji i lakši . Nedostatak zrcala također omogućuje mnogo tiši rad . Sliku možete vidjeti ne samo kroz (elektroničko) tražilo, već i izravno na zaslonu, što je i prednost i nedostatak - kašnjenje u odnosu na stvarno vrijeme optičkog tražila je neprimjetno, ali može biti vidljivo u sportu , na primjer. Nedostatak je kraće trajanje baterije , što odražava činjenicu da se fotoaparati bez ogledala uglavnom temelje na elektronici koju uređaj mora stalno napajati.
Dakle, dok s kompaktnim fotoaparatom imate sve-u-jednom fotoaparat, s fotoaparatima s izmjenjivim objektivima komponente kupujete zasebno, čineći ih pomalo poput kompleta koji prilagođavate svojim potrebama. A posljednju skupinu ćemo promatrati u našem vodiču za odabir.
Veličina senzora utječe na kvalitetu slike, dubinsku oštrinu i rad pri slabom osvjetljenju. Jednostavno rečeno, što je senzor veći, to je bolja kvaliteta dobivene slike. Senzor je sastavljen od određenog broja piksela, odnosno točaka osjetljivih na svjetlo. Veći piksel znači veću osjetljivost na svjetlost i više vrijednih informacija koje putuju od njega.
Full-frame ili full-frame senzori (24×36 mm) temeljeni na veličini filmskog polja služe kao osnovno mjerilo i nude najbolju kvalitetu slike čak iu uvjetima slabijeg osvjetljenja. Loša strana je što su kamere s ovom vrstom senzora općenito skuplje i veće. Pri snimanju punog kadra s jednim objektivom, vidni kut je isti kao kod snimanja na filmu.
Jeftiniji, manji, ali još uvijek vrlo kvalitetni APS-C senzori (24×16 cm) oduševljavaju manjom težinom kamere. Kod bezrcalnih kamera možete pronaći još manje senzore pod nazivom Micro 4/3 (17×13 mm), koji će biti cijenjeni kod kamera za putovanja, budući da ti uređaji još uvijek imaju izmjenjive objektive, ali im je težina vrlo mala. S ovim vrstama senzora, žarišna duljina je kraća ili duža, a vi snimate samo isječak scene nego što biste to učinili s punim kadrom - tako da je s istim objektivom vidni kut manji.
Razlučivost kamere, odnosno njezin senzor (izražen u megapikselima), utječe na detaljnost slike. Određuje koliko piksela čini konačnu sliku. Na primjer, slika od 12 megapiksela u omjeru 3:2 bit će sastavljena od 4242×2828 piksela. Veća razlučivost omogućuje veće veličine ispisa i veću fleksibilnost u obradi slike. Međutim, za većinu namjena razlučivost od 12-24 Mpx više je nego dovoljna.
Uzmimo primjer - s razlučivošću senzora od 12 Mpx, dobivena slika bit će veličine 35,9×24,0 cm, dok je s senzorom od 50 Mpx veličina 73,3×48,9 cm. Stoga prilagodite svoj izbor planirate li fotografirati za obiteljski album ili ispisati fotografije velikog formata.
Pronaći ćete stabilizaciju slike iu lećama iu kućištu fotoaparata, gdje je to optička stabilizacija slike (OIS). Cijenit ćete to kada snimate iz ruke jer eliminira zamućenje uzrokovano rukovanjem, a također dobro radi u uvjetima slabijeg osvjetljenja, prilikom snimanja s dugim zumiranjem ili snimanja videozapisa. Međutim, kod snimanja s kratkom ekspozicijom stabilizator je beskoristan. Ako želite izbjeći zamućenje zbog pokreta ili vibracija, idealno je nabaviti stativ koji je u ovom slučaju neizostavan. Ali prvo pročitajte naš članak Kako odabrati tronožac .
Planirate li snimati u prašnjavom okruženju ili postoji opasnost od kiše tijekom snimanja? Umjesto da ugasite posljedice pokvarene opreme, spriječite probleme s pravom kamerom. Danas je uobičajeno kupovati uređaje koji su otporni na prašinu, vodu i ekstremne temperature ili padove, na primjer .
Nažalost, nije dovoljno samo imati izdržljivo tijelo, uz njega morate nabaviti i jednako izdržljive leće. Nećemo vam lagati, s ovakvom opremom ćete prilično duboko zavući u džep.
Gotovo svi digitalni fotoaparati podržavaju video snimanje. Ali kao što vjerojatno možete pretpostaviti, bit će velika razlika u kvaliteti ispisa. Ako planirate snimati profesionalni video ili želite biti u mogućnosti snimati u visokoj kvaliteti, potražite kameru koja podržava najmanje 4K snimanje (4X razlučivost Full HD-a). Što se tiče broja sličica u sekundi, odaberite kameru koja podržava najmanje 60 fps za glatki video.
Također je vrijedno odabrati uređaj s brzim i točnim fokusiranjem kako biste mogli pratiti objekte u pokretu. Na kraju, ali ne manje važno, razmislite o tome da kamera ima kvalitetan ugrađeni mikrofon ili mogućnost povezivanja vanjskog mikrofona .
Naravno, snimanje videa je energetski zahtjevnije od snimanja fotografija, stoga odaberite uređaj s velikim kapacitetom baterije i budite spremni na mogućnost da jedna neće biti dovoljna.
Tijelo bez objektiva pomalo je poput tijela bez duše. Leće rade svoj posao. Stoga pogledajte koje objektive možete nabaviti za odabrani fotoaparat iu kojem su cjenovnom rangu. Ne zaboravite pročitati i naš članak Kako odabrati objektiv , u kojem detaljnije raspravljamo o ovoj temi.
Želite li si olakšati život, odaberite uređaje koji koriste USB-C , koji je sada standard. Kada nudi i mogućnost punjenja putem ovog kabela, to je lijep bonus. Zatim potražite HDMI (ili mikro HDMI) kabel za spajanje na TV ili monitor za pregled.
Neki fotoaparati imaju Bluetooth , koji vam omogućuje povezivanje fotoaparata s aplikacijom na vašem telefonu, koja zatim djeluje kao daljinsko okidanje. Wi-Fi povezivost s mobilnom aplikacijom može se koristiti za brzo preuzimanje fotografija na terenu, kao daljinsko tražilo za kameru i kao brzi način za prijenos fotografija na društvene mreže.
Iako je odabir pravog fotoaparata vrlo važan, objektiv je uvijek bitniji za dlaku i koji obavlja većinu posla. Ako trebate uštedjeti novac, nemojte zanemariti zahtjeve objektiva, već radije nabavite malo jeftinije tijelo.
Ještě, než se pustíme do podrobnějších parametrů, pojďme si rozdělit fotoaparáty do tří hlavních kategorií.
Kompaktní fotoaparáty (CSC)
Tyto foťáky jsou malé a lehké, což z nich dělá ideálního společníka na cesty. Neumožňují výměnu objektivů a nemají tolik funkcí jako zrcadlovky a bezzrcadlovky, ale na snímání každodenních okamžiků jsou naprosto dostačující. Pokud tedy hledáte fotoaparát, který fotí lépe než telefon, je kompakt ideální volbou. Kompakty navíc seženete i velmi cenově dostupné.
DSLR – digitální zrcadlovky
Digitální bezzrcadlovky – mirrorless
Zatímco tedy u kompaktního fotoaparátu máte vše v jednom, u fotoaparátů s výměnným objektivem si kupujete komponenty zvlášť a díky tomu fungují tak trochu jako stavebnice, kterou si přizpůsobíte vlastním potřebám. A právě tomu, jak vybrat digitální zrcadlovku či bezzrcadlovku se budeme věnovat v našem průvodci výběrem.
Velikost snímače
Plnoformátové neboli full-frame senzory (24×36 mm) vycházející z velikosti kinofilmového políčka slouží jako základní měřítko a nabízejí nejlepší kvalitu obrazu i za horších světelných podmínek. Nevýhodou je, že fotoaparáty s tímto typem senzoru jsou obecně dražší a větší. Při focení na full frame s jedním objektivem je úhel záběru stejný, jako by byl při focení na film.
Levnější, menší, ale přesto velmi kvalitní jsou APS-C senzory (24×16 cm), které potěší nižší váhou fotoaparátu. U bezzrcadlovek můžete najít ještě menší snímače s označením Micro 4/3 (17×13 mm), které oceníte u foťáků na cesty, protože stále ještě mají tyto přístroje výměnné objektivy, ale jejich hmotnost je velmi nízká. U těchto typů senzorů je ohnisková vzdálenost kratší nebo delší a vy fotíte jen výřez scény, než kterou byste vyfotili s full framem – tedy se stejným objektivem je úhel záběru menší.
Rozlišení snímače
Uveďme si to na příkladu – s rozlišením snímače 12 Mpx bude výsledný snímek velký 35,9×24,0 cm, u 50 Mpx je pak rozměr 73,3×48,9 cm. Výběr tedy přizpůsobte tomu, jestli plánujete pořizovat fotky do rodinného alba, nebo budete tisknout fotky ve velkém formátu.
Stabilizátor obrazu
Odolnost vůči vnějším vlivům
Bohužel nestačí jen odolné tělo, ale potřebujete k němu pořídit i stejně odolné objektivy. Nebudeme vám nic nalhávat, u takové výbavy si sáhnete poměrně hluboko do kapsy.
Možnosti záznamu videa
Vyplatí se také vybrat přístroj s rychlým a přesným ostřením, abyste mohli sledovat pohybující se objekty. V neposlední řadě myslete na to, aby měl fotoaparát kvalitní vestavěný mikrofon nebo možnost připojení externího mikrofonu.
Pořizování videa je samozřejmě energeticky náročnější než focení, vybírejte proto přístroj s velkou kapacitou baterie a připravte se na to, že jedna vám stačit nebude.
Dostupnost objektivů
Konektivita
Některé fotoaparáty mají Bluetooth, díky kterému foťák propojíte s aplikací na telefonu, který pak funguje jako dálková spoušť. Wi-Fi propojení s mobilní aplikací zase využijete pro rychlé stahování fotek v terénu, jako vzdálený hledáček foťáku i jako rychlou možnost nahrání fotek na sociální sítě.
Ač je výběr vhodného fotoaparátu poměrně důležitý, vždy záleží o chlup více na objektivu, který se postará o většinu práce. Pokud potřebujete ušetřit, neslevujte z nároků objektivu, ale raději pořiďte o něco levnější tělo.