Kako odabrati stativ | SYNTEX.HR

Kako odabrati stativ: Osnovni kriteriji odabira

Svaki fotograf i snimatelj zna da najbolji prijatelj nije četveronožni, već tronožni. Zahvaljujući stativu minimizirate podrhtavanje i postižete stabilnu i glatku sliku. Ali kako odabrati idealan stativ za svoje potrebe?

Kako odabrati stativ za SLR fotoaparat? A koji stativ je prikladan za snimanje videa? Odabir stativa zaslužuje trenutak vašeg vremena, jer je to jedini način da dobijete stativ koji će podržavati vas i vašu tehniku. U sljedećem ćemo članku sažeti sve što trebate znati kako biste napravili izbor.

Najvažnija pitanja za odabir stativa

Prije nego što uđemo u parametre, prvo si postavimo nekoliko pitanja koja će vas voditi pri odabiru prikladnog stativa. Jer ni najskuplji tronožac neće biti tako dobar ako ne zadovoljava vaše potrebe.

Koliko visok tronožac trebate? Veličina je bitna. Za praktično upravljanje fotoaparatom ili fotoaparatom odaberite stativ koji odgovara vašoj visini. Idealna visina stativa je visina osobe koja će ga koristiti, jer dok je spuštanje jednostavno, podizanje nije jednostavno.

Gdje ćete najčešće koristiti tronožac? Drugi stativ je pogodan za teren, drugi za studio. Lakše modele ćete cijeniti ako ih često nosite, ali s druge strane, manja težina često je povezana s manjom stabilnošću. Zato su stativi za video snimanje obično masivniji od stativa za fotografiranje.

Što planiraš fotografirati/snimiti i za koju tehniku tražiš stativ? Snimate li fotografije proizvoda, pejzaže ili možda noćno nebo? Uz objektiv , stativ je apsolutni must-have u vašoj opremi. Osim visine i konstrukcije, morat ćete se usredotočiti i na pravu vrstu glave, odgovarajuću nosivost i druge parametre, o kojima ćemo raspravljati za trenutak.

Osnovni parametri stativa

Raspon stativa je prilično širok, stoga pogledajte njihove osnovne parametre kako biste ih bolje razumjeli.

Visina tronošca i sklopljene dimenzije

Za ugodan rad, ne biste se trebali pogrbiti kada koristite stativ. Stoga ga birajte prema svojoj visini. Osim maksimalne visine, također je korisno znati minimalnu visinu kako biste znali kakvu vam varijabilnost stativ nudi.

Ako često nosite tronožac, preporučujemo da pripazite i na sklopljene dimenzije kako ne biste morali kupovati dodatnu prtljagu za njega. Noge sklopivih tronožaca sastoje se od nekoliko segmenata. Što je više segmenata, tronožac će biti kompaktniji nakon sklapanja, s druge strane, to dolazi po cijenu manje stabilnosti.

Materijal stativa

Kvalitetan tronožac mora nešto izdržati, stoga izbjegavajte plastiku pod svaku cijenu. Danas se najčešće susreću aluminijske legure i kompozitni materijali s karbonskim vlaknima (tzv. karbon). Aluminijske su teže i jeftinije, karbonske su lakše, ali i znatno skuplje. Druga opcija su stativi od titana, koji su također vrlo čvrsti i oduševljavaju svojom malom težinom.

Težina stativa

Težina stativa ne ovisi samo o dimenzijama, već io korištenim materijalima. Dok su aluminijski relativno uočljivi na stražnjoj strani, karbonski su obično lakši. Kao što smo već naznačili u uvodu, veća težina nije uvijek problem, ako trebate stativ koji može izdržati čak i nalete vjetra, manja težina će biti nedostatak.

Konstrukcija stativa

Najčešći stativi su tzv. stativi, tj. stativi s tri noge i središnjim izvlačivim stupom (koji se ponekad može okrenuti i za 180°, što omogućuje snimanje slika što bliže tlu - idealan trik za makro snimke ). Nude veliku stabilnost i mogu se pronaći u širokom rasponu visina. Zahvaljujući njihovoj dobroj stabilnosti, možete ih koristiti i za noćno snimanje.

Osim klasičnih stativa, na tržištu možete pronaći i mini stative koji su, kao što im i samo ime govori, znatno manjih dimenzija. Mini tronošci ili mini tronošci mogu se sklopiti u stvarno kompaktne dimenzije, ali su mali čak i nakon rasklapanja. Svoju primjenu naći će uglavnom na putovanjima s lakšim fotoaparatima ili prilikom fotografiranja manjih proizvoda.

Treća vrsta su takozvani monopodi . Nema se što reći o stabilnosti s obzirom da imaju samo jednu nogu. S njima nećete moći fotografirati noćno nebo, ali pomoći će u uvjetima lošeg osvjetljenja i puno su učinkovitiji od stativa. Mogu učinkovito prigušiti vibracije i rasteretiti ruke pri korištenju teške opreme. Njihova druga prednost je ušteda na prostoru i težini, kao i znatno veća mobilnost fotografa/snimatelja. Tako mogu pronaći svoju primjenu pri fotografiranju sporta ili životinja.

SAVJET: Ako vam odgovaraju i stativ i monopod, imate izbor modela koji se lako mogu pretvoriti iz klasičnog stativa u lagani monopod.

Nosivost stativa

Na kraju, ali ne manje važno, razmislite o tome hoćete li tronožac koristiti za bezrcalnu kameru s laganim objektivom ili vam treba za podršku težeg SLR fotoaparata s odgovarajućim teleobjektivom. Vrijednost naznačena na stativu znači maksimalno opterećenje, idealni uvjeti se postižu kada se postigne maksimalno pola vrijednosti.

Za veću stabilnost dobro je stativ dodatno utegnuti, često ispod glave stativa postoji kuka na koju možete objesiti fotoruksak s ostalom opremom.

Glava stativa

Važan dio stativa je glava koja drži sam fotoaparat. Postoji nekoliko vrsta glava koje se razlikuju po načinu na koji vam omogućuju pomicanje kamere ili kamere. Glavu možete kupiti izravno u kompletu s nogama stativa ili možete odabrati noge i glavu zasebno.

· Kuglasta glava : Kuglaste glave imaju male dimenzije i malu težinu. Mogu se koristiti za brzu promjenu vodoravnog i okomitog položaja u isto vrijeme. S druge strane, nemogućnost odvojenog postavljanja okomite i vodoravne osi ne omogućuje potpuno točnu kompoziciju. Možete ga koristiti pri fotografiranju ljudi, životinja ili sporta.

· Trosmjerna glava : Trosmjerne glave ili 3D glave omogućuju odvojeno podešavanje osi, tako da možete pobijediti savršenom kompozicijom. Nedostatak je što je potrebno više vremena za postavljanje. Posebno je prikladan za fotografije pejzaža, arhitekture ili proizvoda.

· Video glava : Video glave dizajnirane su za glatko video snimanje. Kretanje se odvija u obje osi istovremeno i omogućuje glatko praćenje snimanog objekta. Najglađe kretanje osiguravaju takozvane fluidne glave s tekućim prigušivačem.

Cijena stativa

Sad nazad u stvarnost. Odabir stativa također uvelike ovisi o vašem budžetu. Pa čak i ako u teoriji znate bez čega ne možete živjeti na stativu, možda ćete morati napraviti neke kompromise. Stoga dobro razmislite što vam je bitno, a što manje. Svakako nemojte pokušavati uštedjeti na materijalu i obradi.

Základní parametry stativu

Nabídka stativů je poměrně široká, proto se společně podíváme na jejich základní parametry, abyste se v nich lépe zorientovali.

Výška stativu a rozměry ve složeném stavu

Pro pohodlnou práci byste se při použití stativu neměli hrbit. Vybírejte ho tedy s ohledem na svou výšku. Kromě maximální výšky se hodí také vědět minimální výška, abyste věděli, jakou variabilitu vám stativ nabízí.

Jestliže stativ často přenášíte, doporučujeme věnovat pozornost i rozměrům ve složeném stavu, abyste si kvůli němu nemuseli pořizovat další zavazadlo. Nohy skládacích stativů jsou složené z několika segmentů. Čím více segmentů, tím skladnější stativ bude po složení, na druhou stranu je to vykoupeno menší stabilitou.

Materiál stativu

Kvalitní stativ musí něco vydržet, plastu se tedy vyhněte obloukem. Nejběžněji se dnes setkáte se slitinami hliníku a kompozitních materiálů s uhlíkovými vlákny (tzv. karbon). Hliníkové jsou těžší a levnější, karbonové jsou lehčí, ale také výrazně dražší. Další možností jsou pak stativy z titanu, které jsou také velmi pevné a potěší nízkou váhou.

Hmotnost stativu

Hmotnost stativu záleží nejen na rozměrech, ale také na použitých materiálech. Zatímco hliníkové se na zádech poměrně pronesou, karbonové bývají lehčí. Jak už jsme naznačili v úvodu, ne vždy je větší hmotnost na závadu, pokud potřebujete stativ, který vydrží i poryvy větru, menší hmotnost bude naopak ku škodě.

Konstrukce stativu

Nejběžnější stativy jsou takzvané tripody, tedy stativy se třemi nohami a centrálním vysunovatelným sloupkem (ten někdy lze převrátit o 180°, což vám umožní focení co nejblíže země – ideální vychytávka pro makrozáběry). Nabízí velkou stabilitu a lze je sehnat v celé řadě výšek. Díky dobré stabilitě je využijete i při pořizování záběrů v noci.

Kromě klasických stativů najdete na trhu také ministativy, které jsou, jak už název vypovídá, výrazně menší. Ministativy neboli mini tripody se dají složit do opravdu kompaktních rozměrů, malé jsou ale i po rozložení. Svoje uplatnění tak najdou hlavně na cestách s lehčími fotoaparáty nebo při focení menších produktů.

Třetím typem jsou takzvané monopody. O stabilitě nemůže být moc řeč, vzhledem k tomu, že mají jen jednu nohu. Fotky noční oblohy na nich neuděláte, ale pomůžou v horších světelných podmínkách a jsou mnohem operativnější než tripod. Účinně dokážou tlumit vibrace a odlehčit rukám při používání těžké techniky. Jejich další výhoda tkví v ušetřeném místu a váze a také v mnohem větší pohyblivosti fotografa / kameramana. Svoje využití tak najdou při focení sportu nebo zvířat.

TIP: Pokud se vám hodí tripod i monopod, máte na výběr z modelů, které z klasického stativu snadno předěláte právě na odlehčený monopod.

Nosnost stativu

V neposlední řadě také promyslete, jestli stativ budete používat na bezzrcadlovku s lehkým objektivem, nebo potřebujete, aby unesl těžší zrcadlovku s pořádným teleobjektivem. Hodnota udávaná na stativu znamená maximální zatížení, ideálních podmínek dosáhnete, když se dostanete na maximálně poloviční hodnotu.

Pro vyšší stabilitu je dobré stativ dodatečně zatížit, často k tomu bývá háček pod stativovou hlavou, kam si pověsíte fotobatoh se zbytkem výbavy.

Stativová hlava

Důležitou součástí je také hlava stativu, která drží samotný fotoaparát. Existuje několik typů stativových hlav, které se liší v tom, jakým způsobem vám umožňují pohybovat fotoaparátem nebo kamerou. Hlavu stativu si pořídíte buď rovnou v setu s nohami stativu, nebo si můžete vybrat zvlášť nohy stativu a zvlášť hlavu.

·       Kulová hlava: Kulové hlavy mají malé rozměry a nízkou hmotnost. Lze s nimi rychle měnit horizontální a vertikální polohu zároveň. Na druhou stranu nemožnost nastavení vertikální a horizontální osy zvlášť nedovolí úplně přesnou kompozici. Využijete ji při focení lidí, zvířat nebo sportu.

·       Třícestná hlava: Třícestné hlavy neboli 3D hlavy umožňují oddělené nastavení os a můžete si tak vyhrát s dokonalou kompozicí. Nevýhodou je časově náročnější nastavování. Hodí se zejména pro focení krajiny, architektury nebo na produktové fotografie.

·       Videohlava: Videohlavy jsou určené k plynulému natáčení videí. Pohyb probíhá v obou osách zároveň a umožňuje plynulé sledování natáčeného objektu. Nejplynulejší pohyb zajišťují takzvané fluidní hlavy s kapalinovým tlumičem.

Cena stativu

A teď zpět do reality. Výběr stativu také dost záleží na vašem rozpočtu. Takže i když v teorii máte jasno, bez čeho se na stativu neobejdete, možná budete muset dělat určité kompromisy. Proto si dobře promyslete, co je pro vás stěžejní a co zas až tak důležité není. Rozhodně se nesnažte ušetřit na materiálu a zpracování.

Datum: 04. 05. 2023, Kategorija: Blog